Az autósport rajongók karácsonya
Május utolsó vasárnapja. A nap, amikor minden autósport rajongó a tévéképernyők előtt ül, egésznap. Hiszen ez az a nap, amikor három széria is ikonikus versenyt rendez, szerte a világban.
Elsőként a Forma-1 az, aki Monacóban versenyez. Monacóról szinte mindenkinek beugrik valami, és megkerülhetetlen az autózás. A tradicionális verseny a valaha volt legikonikusabb, ami létezik. Aki ezt a futamot megnyerte, jó eséllyel legendává vált, többek közt, Ayrton Senna, Graham Hill, Michael Schumacher, vagy Alain Prost. Monaco ismertető jelei közé tartozik, a hírhedt falak, balesetek, yachtok és kedvező adózási rendszer miatti lakások tönkelege. A több mint hetvenéves történelme során megannyi hihetetlen pillanatot okozott már a helyszín, mint például mikor hárman értek célba, amikor Kimi Raikkonen felment a hajójára miután kiesett, vagy a boxutcai káosz 2022-ben. Aki itt nyer, örökre beírja magát a történelemkönyvekbe. Ezúttal, lehetősége nyílik megnyerni a ,,Tripla Koronát” - azaz, Forma-1 Monaco, Indy 500, Le Mans-i 24 órás verseny összegzése.
Miután vége a Forma-1-nek, egyből kezdődik az IndyCar ikonikus futama, az Indianapolis 500 mérföldes verseny. A hőskorszakban a Forma-1 része volt az Indy 500, de már jó régen átkerült az amerikai autóversenysorozat tulajdonába. Első ránézésre, nem tűnhet izgalmasnak az ovális pályán való versenyzés, de olyan brutálisan nehéz ott teljesíteni, hogy egy kis kihagyás is káoszt okozhat. Ahogy Monaco, úgy Indy is arról ismert, ha valaki hibázik, ott a versenyének is vége lehet. Kétszász körös futamon bármi megtörténhet, nem lehet hátradőlni, keményen nyomni kell a gázt. A Forma-1-gyel sok a közös, több egykor F1-es versenyző járt már a tengerentúlon, több-kevesebb sikerrel. Ilyen Takuma Sato, aki kétszer is meg tudta nyerni a legendás versenyt, de Marcus Ericcson is diadalmaskodott már Indyben. A legismertebb név Fernando Alonso volt, aki háromszor próbálkozott, viszont egyszer sem sikerült magára önteni az ikonikus tejet.
Ha nem lenne elég a négykerekűek száguldozásából, éjfél után, azaz már hétfőn, elrajtol a NASCAR Charlotte 600 mérföldes futama, a Coca-Cola 600. A NASCAR leghosszabb versenye, ami akár öt órás is lehet. Megannyi minden történhet itt is, négyszáz kör alatt, rengeteg baleset, extrém momentum, meglepő nyertes és sárga zászló. Európával ellentétben, itt ha egy sárga zászló következik, akkor azonnal besorolnak a biztonsági autó mögé, és lassul a tempó. Az idei beszédtémát pedig Kyle Larson, a Hendrick Motorsport versenyzője adja, hiszen ő az Indy 500-on, és a Coca-Cola 600-on is elindul. Egy napon két verseny. Ezeregyszáz mérföld. Ezerhétszázhetven kilométer, közel végig 300 km/h-os sebességgel. E féle hőstettet rajta kívül, négyen csinálták meg, de senki sem nyert egyik futamon sem. Talán ő lehet az első.
Mindenesetre, aki imádja az autóversenyzést, ez a nap felér egy karácsonnyal. Mondhatni reggeltől reggelig versenyzést láthat. Aki végigcsinálja, annak jár a gratuláció.