Rajongóktól, rajongóknak - Senna
Aki Forma-1 rajongó szinte biztosan tudja ki az az Ayrton Senna. Aki nem, az is. Hiszen globális kultusz övezi a legendás brazil autóversenyzőt. Megannyi rajongói relikvia, emlékmű, játék, autó a McLaren jóvoltából, emellett jó pár könyv és film készült róla. Most a Netflix úgy gondolta, érdemes feleleveníteni a róla alkotott képet, mítoszokat, ezáltal elkészített egy fiktív elemekkel tarkított sorozatot a háromszoros világbajnok Sennáról.
(Az írás nem teljesen spoilermentes, de aki tisztában van a Forma-1 történelmével, neki nem lesz újdonság.)
Ayrton Sennát én sajnos nem láthattam élőben versenyezni, mivel már majdnem tíz évvel később születtem a tragédia után, így könyvekből és videókból ismertem meg a zsenialitását. Az évek során sokat olvastam, sokat tudtam meg a történetéről, így egészen jól képbe kerültem az életével kapcsolatban, ezáltal kíváncsi voltam mennyi újdonság lesz számomra a sorozatban. A háromszoros világbajnokról már készült egy csak róla szóló dokumentumfilm 2010-ben, viszont itthon annyira nem lett népszerű, bár a sport iránt megőrülő körökben kultfilm lett. Ez a mostani, egy eljátszott, néhol kiszínezett életrajzi minisorozat lett, ami a pályafutása elejétől, az 1994-es tragédiáig történő eseményeket öleli fel. A Forma-1 világában ez már nem ismeretlen, hiszen a 2013-as Hajsza a győzelemért is hasonló, és a szintén Netflix gyártmányú Drive to Survive dokusorozat is színez a történteken, holott ez az igazi versenyzőkkel lett forgatva. A brazil készítésű sorozat – mi más is lehetne – először 2022-re volt kitűzve, de koronavírus és a hollywoodi sztrájk is betett a készítésnek, így idén kaptuk meg a sorozatot, hat résszel a tervezett nyolccal ellentétben.
A főszerepben természetesen egy brazilt kapunk, Gabriel Leone szerepében. Sennához, ha nem is teljesen, de hasonlít, és nemcsak abban, hogy jóképű. A harmincegy éves színész elmondhatja magáról, hogy egy év alatt kettő autósportos filmben is kapott szerepet. Hiszen a Ferrari filmben alakította Alfonso de Portago-t, de rajta kívül jó pár létező személyt formált már meg, például I. Mihály portugál királyt, Roberto Carlost, csak nem a focistát, hanem a zeneszerzőt, de még egy hírhedt kábítószerkereskedőt is. Szóval róla nem mondhatjuk, hogy ne lenne sokoldalú színész. Nyilván ő kapja a legtöbb játékidőt, és róla szól az egész. Rajta kívül a családja kapja legtöbb fókuszt, és itt is sikerül egészen hasonló színészeket kiválasztani a valós személyekre. Akivel szintén kiemelten foglalkoznak, az egy kitalált újságíró Laura Harrison, Kaya Scodelario alakításában. Talán az egyik legismertebb név a szereplőgárdából, mivel ő jó pár nagyszabású produkcióban szerepelt. Továbbá, ott díszelegnek a nagyobbnál nagyobb versenyzők: Alain Prost, Niki Lauda, James Hunt (ő már ekkor kommentátor volt) de Gerhard Berger és Martin Brundle is. Itt is sikerült hellyel-közzel hasonmásokat találni/faragni a versenyzőkből, de szerintem ezen nem érdemes fennakadni.
A történet pedig szintén nem lehet más, mint a várt, a legjobban bevált recept: a pályafutása bemutatása. A sorozat legelső része igazán hatásos jelenettel indul: a sajnálatos balesettel. Itt én jegyzem meg, lehet egy vérbeli Senna-fan itt azonnal elkapcsol. Aztán egyből váltás és kölyök Senna megkapja az első gokartját, nagyjából innen veszi fel a sorozat a történetvezetést. Az első részben kiderül, ez a sorozat bálványként fogja bemutatni a főhőst. Így a legtöbb jelenetnél lehet érezni, ezt nyilván a brazilság, a rajongás ihlette. Ezáltal lesz ,,főgonosz” Alain Prost és az FIA akkori elnöke, Jean-Marie Balestre, bár legtöbben tudják, előbbi franciával milyen legendás rivalizálása volt, még utóbbival mennyire nem jött ki, és a főnök mennyire Prost párti volt. A hat rész alatt a sorozat nem tér ki mindenre, itt gondolok arra, hogy helyenként ugrál pillanatról-pillanatra. Miután Senna kikerül a nevelőszériákból, egészen hangulatosan mutatja meg miként ül bele először első autójába, a legendás fehér Toleman-be. Itt csak a negatívoskodó F1 fan jött ki belőlem, aki a képernyő előtt felnézett, miszerint azzal az autóval csak a monacói futamon versenyzett. A Lotus-os karrierjét, úgy ahogy van, kihagyják, egyből a McLaren-es évekbe csöppenünk. És igen, néhol a sorozat eltér a valóságtól, de ezen sem kell ráncolni a homlokunk, akkor sem, ha nem tudjuk elfogadni az eltérő történetmesélést.
Amit a sorozat bemutat, azt zseniálisan teszi. A színészi játék véleményem szerint teljesen rendben van. Nem valószínű, hogy díjnyertesek lesznek, de hozták a kötelezőt. A család és a versenyző közti dinamika rendkívül pontos. Például Senna sosem sem szállt el magától, hiába nyert meg negyvenegy futamot, majdnem minden pályára gurulás előtt/után telefonált szüleivel, és köszönetet mondott a körülötte állóknak. A versenyjelenetek látványosak. Érződik a CGI, de az érzés, hogy ömlik az eső, hogy Senna küzd a váltóval, minden erejét beleveti a győzelembe, hogy saját testi épségét sem féltve rongyol bele francia riválisába, nagyon komoly és tapintható a feszültség. Az autók replikái remekül sikerültek, tökéletesen visszaadja a kor ikonikus darabjait, a retró hangulatot pedig megdobja az évtizednek a slágerei, amelyek mindig jó helyen indulnak el.
A pontról-pontra ugrálás viszont több dolgot is kihagy. Csak a legemlékezetesebb versenyeit mutatja meg Sennának, így kimaradnak olyan sztorik, mint mitől lett annyira rosszba Prosttal, aki 90-ben le is lépett a Ferrarihoz emiatt, vagy hogy mitől lett jóba 1993-ban, amikor kvázi együtt ünnepelték Prost negyedik címét. Az is kimaradt, mennyire nagy haverok voltak Bergerrel, akivel agyba-főbe szivatták egymást. De arról is, hogy mekkora kultusza volt hazájában a sajátjai előtt, azt is csak fokozott távoltartással mutatják be nekünk. Ezekért nagy kár, mert ez mind olyan meghatározó dolog volt Senna életében, amitől olyan lett amilyen. Sajnos ezen felül lehet még hiányérzete a Száguldó Cirkusz ismerőinek, mert olyan témákat nem fedett fel a Senna, mint 1993-ban versenyről versenyre szerződött le a McLarenhez, akkoriban tesztelt egy IndyCar autóval és közel volt a váltáshoz, de Michael Schumacher sem került bemutatásra, pedig vele is volt egy kis rivalizálása a háromszoros bajnoknak. Ezek tulajdonképpen érthetőek, de az számomra nem, hogy a nővére fiát, Bruno Sennát csak kisgyerekként mutatták be, semmilyen említést nem téve arról, hogy ő is autóversenyző lett és eljutott a Forma-1-be.
Ellenben a nőügyeit bemutatja a sorozat, amit kevésbé várnánk. Már a legelején megmutatják első házasságát, ami váláshoz vezetett, mivel Ayrtont csak a versenyzés éltette, erre összpontosított mindig. A Xuxaval való románcát eléggé részletesen vászonra vitték, csak tulajdonképpen se eleje, se vége. Senna szeretett csajozni ez tény, de azért ha már bevitték a történetbe, akkor le lehetett volna tisztességesen vezetni. Szóval hiába a címe Senna és a főszereplője, mégis kicsit keveset láttunk belőle.
Tehát a konklúzió. El kellett készülnie a sorozatnak? Abszolút. Kiknek készült a sorozat? Mindenkinek. Rajongóknak és olyanoknak, akik kevésbé ismerik Senna történetét. Kultsorozat lesz-e belőle? Nem biztos. Mivel ma már annyi minden felkerül a Netflixre egy nap, elveszhet a rengetegben, de ahogy néztem, hazánkban továbbra is Top-10 nézett sorozatban a harmadik helyen áll, majdnem két héttel a publikálás után.
A Senna erősen ajánlott, bárki megnézheti, érteni fogja. Ezt a sorozatot pedig mindenki boldogan nézze végig. Aki viszont jobban szeretné megismerni a Forma-1 legendáját, ő jobban jár, ha több róla készült anyagot megnéz.
A Senna a Netflixen nézhető magyarul. Én ajánlom a portugál-angol nyelvű eredeti szinkront.